Komentář k povolební situaci v USA po volbě nového amerického prezidenta

Sledujeme vývoj v USA po volbách nového prezidenta, ve kterých zvítězil kandidát Republikánské strany Donald Trump a nemůžeme přehlédnout a neokomentovat tři věci.

1) Dobrou zprávou pro Českou republiku je, že v Praze balí kufry kontroverzní americký velvyslanec Andrew Schapiro, který se tady choval jako imperátor! Který prostřednictvím medií rozdával "nevyžádané rady" českému prezidentu Miloši Zemanovi, kam je vhodné, aby český prezident jel na zahraniční návštěvu a kam ne, jakých oslav se v zahraničí má zúčastnit a jakých ne!

Schapiro je také úzce spojen s akcí "červená karta pro Miloše Zemana" (ale i jinými akcemi), v jejichž pozadí stála americká ambasáda v Praze. Podle našeho názoru je evidentní, že Schapiro nezvládl svojí diplomatickou funkci a svým jednáním poškodil vztahy ČR - USA ne jen u politické reprezentace, ale u mnoha občanů ČR. Je dobře, že zmizí z České republiky a přijde místo něj někdo kultivovanější, kdo se bude držet diplomatického protokolu.  

2) Opět jsme sledovali na konci amerických prezidentských voleb tzv. "americký paradox". Hillary Clintonová kandidátka Demokratické strany získala více hlasů od voličů USA než její protikandidát Donald Trump, přesto je zvolen prezidentem Donald Trump! V Evropských poměrech je to něco v demokratickém volebním systému nevídaného!  

3) Sledujeme demonstrace, pouliční potyčky nespokojených občanů s policií a ničení majetků, hořící auta, rozbité výlohy v mnoha městech USA. Tito lidé vyjadřují svoji nespokojenost s tím, že byl zvolen v demokratických volbách prezidentem USA Donald Trump a ne jejich kandidátka Hillary Clintonová. Je to zvláštní. USA a jejich diplomaté nevynechají jedinou příležitost, aby nepoučovali jiné země, "jak mají organizovat demokracii", jak jsou málo demokratické, poučují doslova celý svět a tady vidíme, že v USA to má své "velké mouchy" a že k demokracii mají samotné USA co dohánět.

Ze slov nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa je patrné, že toto je jen na povrchu, ale že pod povrchem je to v USA ještě daleko horší! Uvidíme, co bude dále, budeme situaci sledovat!

ikona-vpravo-humor ikona-vpravo-videa ikona-vpravo-facebook